Teknodam

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Diğer
  4. »
  5. Powerbank Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Powerbank Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

admin admin -
35 0

Kullanım amacı ve kapasite ihtiyacına göre powerbank alırken dikkat edilecek hususlar önemlidir. Öncelikle powerbank kapasitesi mAh olarak belirtilmektedir. Bir powerbank alırken ilk dikkat edilmesi gereken mAh değeri oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra çıkış gücü de önemlidir. Açıkçası powerbank alırken çıkış gücü önemli bir husustur. Çıkış gücü ne kadar yüksek oldukça telefonu o kadar hızlı şarj eder. Şimdi sizlere powerbank alırken dikkat etmeniz gereken 7 maddeyi sıralayacağız.

1. Çıkış USB Sayısı

Birden fazla çıkış USB sayısı olan bir powerbank ile daha fazla cihazı aynı anda şarj edebilirsiniz. Bu yüzden en az 2 USB portlu powerbank tercih edilmesi öneriliyor. Bu özellik powerbank alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

2. Giriş Port Sayısı

Powerbank cihazı şarj etmek için kullanılan giriş portu olarak bilinmektedir.  Type-C, Micro USB ve Lightning gibi çeşitli giriş port olabilir.

3. Şarj Durum Göstergesi

Powerbank alırken şarj durumunu gösteren led ışıkların olması önemlidir. Telefonunuzu şarj ederken led ışıkların yanması cihazın ne kadar şarjının olduğunu ve telefonun şarj olduğunun göstergesidir.

4. Ağırlık ve Boyut

20.000 mAh önerilen güçtür. Faka powerbank boyutu açısından çantaya sığması gerekir. Özellikle piknikte veya dışarıda gezerken büyük bir powerbank taşımak can sıkıcı olabilir. Bu yüzden çanta da taşınabilecek en ideal boyut 6000–10.000 mAh olarak belirlenmiştir.

5. Uyumluluk

iPhone, Huawei, Samsung ve benzeri cihazlar ile powerbank uyumlu olmalıdır. Çünkü powerbank sadece telefonlar için kullanılmıyor. Mp3 çalar, MAC, tablet ve bluetooth kulaklıkların şarj edilmesinde kullanılmaktadır.

6. USB-A Çıkış Portu

Klasik USB için tasarlanan bir çıkış portudur. Cihaz ile USB port kısmını bağlayarak cihazların şarj edilmesini sağlayabilirsiniz.

7. Fiyatlar

Powerbank fiyatları tercih konusunda etkendir. Çünkü bütçeye göre bir tercih yapmak gerekir. Piyasada satılan powerbank’ler 150 TL’den başlamaktadır.

Powerbank Kaç Watt Olmalı?

2500 mAh’lık bir powerbank’in 8 kere şarj etmesi beklenmektedir. Fakat powerbank için kullanılan malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Bu sebeple şarj etme sayısı değişkenlik gösterebilir. Ancak bir powerbank akıllı cihazlar için 6000 ile 7000 mAh olması öneriliyor. Powerbank alırken dikkat edilecek hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir