Teknodam

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Mobil
 4. »
 5. iPhone İMEİ Nasıl Atılır? Ne İşe Yarar?

iPhone İMEİ Nasıl Atılır? Ne İşe Yarar?

admin admin -
30 0

İphone İMEİ hakkında insanlar birtakım araştırma yapıyor. İmei nedir? IMEI numarası her telefonda bulunur. GSM hatları kullanıldığı zaman devreye girer. IMEI numarası cihazların kimliğini yansıtır. Her cihaz üzerinde benzersiz İMEİ numarası yer alır. Kimlik numarası 15 haneden oluşur.

İmei Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İmei sorgulaması nasıl yapılır? Numarayı öğrenmek için;

 • iOS: Ayarlar bölümüne girin.
 • Genel> Hakkında’ya seçeneğine ilerleyin.
 • Burada İMEİ numarası gözükecektir.

İphone İmei Nasıl Atılır?

İphone imei nasıl atılır? IMEI, iPhone gibi telefonlarda herhangi bir şekilde kopyalanamamaktadır. IMEI numara işlemleri hiçbir uygulama tarafından yapılamayacaktır. Apple cihazını satın aldıktan sonra BTK başvurularını yapabilir ve İMEİ numarasını alabilirsiniz. Apple markası diğer cihazlar gibi İMEİ kopyalamasına izin vermemektedir.

İphone İmei Atmak Ne İşe Yarar?

Farklı nedenlerden dolayı telefonlarınız kaybolabilir ya da çalınabilir Bu gibi durumlarda İMEİ numarasından destek alırsınız.

iPhone IMEI Değiştirme

Yurt dışından getirilmiş cihazlar bir süre sonra kullanıma kapatılır. Bu yüzden telefonlara pasaport kaydı yapmalısınız.  Yurt dışından getirilen cihazlar Türkiye’de maksimum 120 gün kullanılır. Bu gün aralığında cihaz pasaport aracılığıyla kaydedilmezse işleme kapatılacaktır. İMEİ numara kaydı yapılmayan telefonlar “Servis Yok” uyarısı alacaktır.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışı telefon kaydı gerçekleştirmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak cihazınızı e-Devlet üzerinden kontrol etmelisiniz. Yurt dışı cihaz kaydı gerçekleştirmek için;

 • e-Devlet adresine giriş yapın.
 • “BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama” bölümünü ziyaret edin.
 • Harç ücretini yatırın.
 • Kayıt işlemlerini tamamlayın.

Tüm telefonların ülkede çalışabilmesi için https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme kayıt edilmeleri gerekir. Böylece telefon yurt içinde güvenilir bir şekilde kullanılabilir. E devlet adresini kullanarak yurt dışı telefon kaydı işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Diplomatik belge sahibi olanlar ise cep telefonu kayıt işlemini Abone Kayıt Merkezleri’nden yaptırmaları gerekir. Bu kişilerin e e devlet üzerinden telefon kayıtları kabul edilmemektedir. Kayıt esnasında sizlerden istenen harcı yatırdıktan sonra e-Devlet adresine giriş yaparak yurt dışı telefon kaydı işlemi onaylanır. Kayıt işlemi sonrasında sizlere başvuru numarası verilir. Kayıt işlemleri 13 gün içerisinde tamamlanır. Böylece yurtdışı telefon kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz. İMEİ her telefonun uluslararası kimliğini gösterir. Ülkemizde İMEİ numarası bulunmayan telefonların kullanımı yasaklanmıştır. İphone marka telefonların kimlikleri kopyalanamaması nedeniyle mutlaka İMEİ numaralarını kayıt ettirmeniz gerekir. 2023 telefon İMEİ kayıt ücretleri güncellendi. Bu ücretleri yatırarak kayıt başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir